Norsko drží první místo na světovém žebříčku životní úrovně a pilně dokazuje kupní sílou a konzumním stylem života, že tuto pozici nedrží neprávem. Pro ostatní Evropany je tu však draho. A myslím tím pro všechny. Faktem je, že Němce asi návštěva Norska přijde levněji než například Čecha nebo Slováka. Pro nás Čechy je dobrou zprávou, že ceny v obchodech s potravinami, jako by z oka vypadli cenám v Čechách. Špatnou zprávou pro nezasvěcené, je nutnost znásobit norskou korunu třemi. Takový je totiž momentální kurs.
Mezi pilotní nákupní řetězce patří supermarkety a hypermarkety Meny, Rema nebo Coop . Elektro pokrývá například Helkjøp nebo Expert. Obchody jsou každodenně narvané lidmi, zejména v odpoledních hodinách. O sobotách v jejich okolí uvidíte pravděpodobně kolony automobilů, tlačících se do prostorů parkovišť, jak hledají kde by si urvali místo. Ale to je i z důvodu, že je potřeba stihnout ukojit nákupní choutky v sobotu. V neděli je totiž vše zavřené, kromě malých obchůdků (Kiwi, Joker atd.). V nich si však připlatíte.
Jak už jsem zmiňoval, lidé v Norsku ( úmyslně nepíšu Norové, protože bych vzhledem k tomu, že je v Norsku kolem osmi procent jiných národností, nebyl zcela přesný ) jsou velmi vášniví v nakupování, od jídla přes oblečení až po elektroniku. Pro mě osobně se tu nevyplatí oblékat. V Čechách se obléknu levněji. Elektroniku jsem tady už nějakou nakoupil. Například HD plochou televizi s úhlopříčkou 39 , Playstationem 3 s ovladači a několika hrami pořídíte v přepočtu za cca 24 000 Czk.
Co se týče nákupu aut tak jsou tady drahé. Ale to si zas schovám pro příště , s koupí auta už mám také zkušenosti.
Na závěr pro zajímavost nějaké ceny potravin z obchodu. Jen tak pro srovnání.
ICA Maxi
Ariel 680g 36.90,-
Nízkotučné mléko 1,5L 20.90,-
Mrkev 1,5Kg 16.40,-
Brambory 2Kg 20,-
Nescafe 200g 47.90
SPAR
Vepřové kotlety 1Kg 27.30,-
Pivo Tuborg 0,5Lx6 135,-
Jogurt 4x150g 19,-
Mix salát 19,90,-
Chleba od 5 do 40 korun
Alkohol
Zvláštní pozornost si asi zaslouží alkohol, cigarety a pohonné hmoty. Pivo koupíte téměř všude každý den do 20 hodin, a v sobotu do 18 hodin. Teď akorát nevím jak je to v neděli. Víno a tvrdý alkohol všeho druhu potom jen ve státem regulovaném Vinmonopolu. A když tady některé lidi vidím, myslím si že je to jen dobře. Protože tady chlastají všichni včetně mládeže, která se vyleje o víkendu jak zákon káže. Vášnivé klienty Vinmonopolu poznáte zejména podle rudých nosů a obličejů. Většinou jsou i držiteli hønor průkazů oranžové barvy, které jsou obdobou tzv. ZTP průkázek v ČR. Já osobně Vinmonopol ještě nenavštívíl , ale udělám exkurzi a napíšu, jak to tam chodí. Jednou jsem jen tak zvědavě nakukoval dovnitř a viděl usměvavou ženu okolo padesáti let, jak pěchuje spoustu láhví do kabelky a igelitek.
Cigarety
Cigarety jsou tu drahé. Je zakázáno v Norsku kouřit na veřejných místech krom kuřáckých koutů. Když jsem přijel poprvé do Norska , to jsem byl ještě kuřák, obával jsem se, že budu hulit někde schovanej v díře. Opak je pravdou. Za prvé se špatně hledají místa kde je kouření zakázáno, a za druhé i kdyby, v norsku se kouřilo, kouří a kouřit bude - špačky po zemi to dokazují. Je zakázáno kouřit po hospodách a restauracích , ale do těch se chodí asi tak jako v Čechách do Sushi baru. Zvedněte ruku kdo chodíte do Sushi baru aspoň jednou týdně, a nejste japonec. Tak to samé tady platí s hospodami. Je tam prostě draho, a hulit mužete beztak před putykou. Navíc točené pivo se v hospodě pohybuje okolo 80NOK za půllitr. Krabičku kupřikladu Camelek tu pořídíte za 70NOK.
Pohonné hmoty
Benzin tu teď trochu podražil. Za litr benzinu dáte 12.50,- , a za naftu o cca korunu více. Srovnáte-li to s platy, které jsou přes dvacet tisic prúměrné mzdy, je to ráj. Takže mít auto je In.
Dušan Toušan